تابلو مخمل


تابلو مخمل

پارچه های که دارای کرک یا پرز هستند می توان گفت از زیبا ترین پارچه ها هستند پارچه مخمل یا Velvet در واقع نام نوعی روشی برای بافت پارچه است که معمولا از جنس نخ یا کتان است اما از هر جنس دیگری هم می&تواند باشد. مخمل پارچه&ای سه بعدی است که علاوه بر تار و پود، دارای کرک یا پرز هم هست، کرک&ها الیافی هستند که عمود بر سطح پارچه قرار می&گیرند و به آن نوعی از حجم و نرمی می&دهند. خاب مخمل به جهتی گفته می&شود که پرزهای آن در آن جهت بافته شده&اند و وقتی پرزها در این جهت شکل بگیرند پارچه مخمل صاف و براق می&شود، اما وقتی در جهت مخاف حالت داده شوند پرزها تیره به نظر می&رسند، مشابه خاب فرش.

 

به طور معمول پارچه مخمل از الیاف ابریشم بافته می&شود اما آن چیزی که امروزه به عنوان مخمل ابریشمی به فروش می&رسد در واقع ترکیبی از ابریشم و الیاف ریون است. مخملی که به طور کامل و خالص از ابریشم بافته شده باشد بسیار کمیاب است و اگر هم پیدا شود قیمت بالایی خواهد داشت. مخمل را می&توان از الیاف ریون، ویسکوز، استات (استات به راحتی بر اثر رطوبت آسیب می&بیند) موهر، کتان، پشم و پنبه هم تهیه کرد. جنس و ترکیب مخمل روی کیفیت و قیمت آن اثر می&گذارد به طور مثال مخمل&هایی که از الیاف مصنوعی مثل ریون تهیه می&شوند ارزان هستند. اگر در بافت پارچه مخمل مقدار کمی الیاف اسپندکس (نوعی الیاف با خاصیت کشسانی بالا) به آن اضافه شود پارچه مخمل حاصل حالت کشی خواهد داشت.

مخمل

انواع پارچه مخمل

پارچه مخمل مورد استفاده در دنیای مد، انواع مختلفی دارد که در ادامه ده نوع رایج آن&ها را معرفی خواهیم کرد.

مخمل ابریشم

مخمل طرح&دار

مخمل چروک

مخمل نخی

مخمل نما

مخمل برجسته

مخمل چکش خورده

مخمل پنه

مخمل ولور

مخمل سیزلپارچه

ویژگی&های پارچه مخمل

این پارچه خاص و منحصر به فرد ویژگی&های خاصی هم دارد که در ادامه به آن&ها اشاره می&کنیم:

نرمی و لطافت

دوام و ماندگاری (در صورت مراقبت صحیح)

گرما ( به دلیل داشتن پرز و احتباس هوا بین آن)

حساسیت به فشار و لمس

چروک شدن و تخت شدن در گذر زمان

پرز دادن از لبه&های خام

خراب شدن در اثر دوخت غلط، رطوبت، سنجاق زدن، حرارت و اتوی غلط
جذب کردن پرز و مو به خود

 

نکاتی برای شست& وشوی پارچه مخمل که ظاهر لوکس آن حفظ شود

مخمل دارای یک ظاهر براق و لوکس است که باید هنگام شست&وشو نهایت دقت را به خرج دهید تا به بافت نرم و لطیف آن صدمه وارد نشود. این نکته را همیشه برای تمیز کردن هر نوع پارچه&ای به خاطر داشته باشید که ابتدا یک قسمت کوچک از پارچه را بشویید و در صورتی که خراب نشد به سراغ مابقیِ قسمت&ها بروید.

 

تابلو مخمل

 

برای شست&وشوی پارچه مخمل نکات زیر را رعایت کنید:

اگر با دست می&شویید

پارچه را به تو برگردانید و پشت پارچه را بشویید.

مقدار مواد شوینده بسیار کم باشد (در حد یک قاشق چای&خوری) و با آب سرد بشویید.

از صابون رقیق شده در آب استفاده کنید.

برای خشک کردن مخمل، حتماً آن را آویزان کرده یا بر سطحی پهن کنید.

 

پارچه مخمل

پارچه مخمل برجسته

مخمل های برجسته پارچه های چاپی هستند که با دستگاه های چاپ حرارتی ساخته می شوند. در این نوع پارچه ها فشار از طریق این دستگاه ها به مخمل وارد می شود تا الگو و طرح مورد نظر را به خود بگیرد. مخمل های برجسته معمولا برای رومبلی و دکوراسیون خانه و محیط استفاده می شوند.

 

 

 

پارچه مخملی کوبیده

همانطور که از اسم آن ها مشخص است این نوع مخمل ها دارای ظاهری کوبیده و له شده هستند. برای تولید مخمل های کوبیده هنگامی که پارچه خشک است از اطراف مختلف فشار به توده مخمل وارد می شود تا شکل مورد نظر را پیدا کند. معمولا مخمل های کوبیده دارای نقش و نگار هستند و درخشندگی مناسبی هم دارند.

 

انواع تابلو مخمل

 

پارچه مخمل پنبه ای

این پارچه مخملی با وزن متوسط تا سبک و بدون کشش است. این پارچه برای تهیه لباس روز بسیار مناسب است ، مانند کت یا شلوار جین. همچنین می توان از آن برای روبشی استفاده کرد سنگین و ضخیم تر از انواع دیگر مخمل است و ظاهری مات دارد.

 

تابلو

 

پارچه مخمل چاپی

با پارچه&مخمل چاپی سفارشی ، به پروژه های صنایع دستی یا لباس های دست ساز خود ، جلوه ای از لوکس بودن را اضافه کنید. پارچه مخمل خود را ایجاد کنید ، چاپ شده با عکس ها یا طرح های اصلی شما در چاپی کاملا رنگی. این پارچه های مجلل راحت و نرم ، در عین حال لوکس و ظریف هستند – خلاقیت در طراحی را به شما می بخشد. این پارچه ها دارای طرفداران بسیاری است.


برچسب
تابلو مخمل تابلو تابلو تزینی تابلو تزینی مخمل تابلو خاص دکوراسیون تابلومخمل مذهبی تابلو مخمل چهره تابلو مخمل طبیعت انواع تابلو مخمل،تابلو مخمل

نظرات